Comanche Trail Council

Silver Beavers

The council presented its first award in1932 when it was presented to Dr. John Power of Brownwood, at the age of 86.  Dr. John Powers was the former Scoutmaster of Troop 1 of Brownwood, having taken over that troop in the spring of 1912.  The award was givne to him by T. C. Wilkinson, Jr., a member of his first Boy Scout Troop.  Other forner members of the troop, who were present at the ceremony, were Bill Armstrong, Ed Henley and Nat Lowe.  Dr. Powers was rector of St. John's Episcopal Church on Main Street in Brownwood, TX from 1904 til 1934.

Here is the list for the Comanche Trail Council, headquartered in Brownwood, TX.  The award was not presented in 1933, 1937, 1952 and 1966.  The last Silver Beaver Awards for the Comanche Trail Council were presented on February 8, 2003, at the final Council Banquet held at Early United Methodist Church will over 200 Scouters in attendance.

1932 - Dr. John Power, Brownwood 
1934 - Dr. Jewel Daugherty, Brownwood 
1935 - Russell B. Jones, Breckenridge 
1936 - Rev. R. K. McCall, San Saba 
1938 - Dr. O. E. Winebrenner, Brownwood 
1939 - Grady Pipkin, Eastland 
1940 - John F. Bailey, Breckenridge 
1941 - Henry Wilson, Sr., Brownwood 
1942 - E. P. Crawford, Cisco 
1943 - J. O. Ferguson, Breckenridge 
1944 - Judge E. J. Miller, Brownwood 
1945 - Homer Tudor, Breckenridge 
           William Jessup, Eastland 
1946 - C. L. Pouncey, Brownwood 
           M. S. Sellers, Rising Star 
1947 - Lee Tesson, Mullin
           Lynn Ward, San Saba 
1948 - John Gibbons, Richland Springs 
1949 - Rio Cox, Brownwood 
1950 - E. R. Maxwell, Breckenridge 
           W. R. Pickens, Eastland 
1951 - Oren Ellis, Stephenville 
           John R. Wood, Brownwood 
1953 - Dr. T. C. Graves, Goldthwaite 
1954 - Manley Webb, Brownwood 
1955 - Lucius M. Stephens, Lometa 
           W. Doyle Graves, Bluff Dale 
1956 - J. B. Boler, Hamilton 
           Clyde Lee Burns, Brownwood 
1958 - James D. King, Brownwood 
           Paul A. Cunyus, Stephenville 
1959 - John A. Bates, Breckenridge 
           Judge A. O. Newman, Brownwood 
1960 - Harold Yarborough, Goldthwaite 
           Elmo C. Letbetter, Brownwood 
1961 - Jack Merrill, Breckenridge 
           William. G. Lynn, Brownwood 
1962 - Joe E. Rogers, Richland Springs 
           Firman H. Smith, Brownwood 
1963 - Reecie R. Jones, Stephenville 
           Lois Gee, Dublin 
1964 - Frank Pellizzari, Jr., Breckenridge 
1965 - Fred Bennett, Ranger 
1967 - Warren Duren, Goldthwaite 
1968 - Claud W. Boles, Eastland 
           Dr. J. C. Terrell, Sr., Stephenville 
1969 - Werner Bendorf, Breckenridge 
           Charles Conradt, Goldthwaite 
1970 - Dr. Nathan Cedars, Stephenville 
           Walter Walske, Brownwood 
           Wade Andrews, Stephenville 
1971 - Neal Pepper, Brownwood 
           M. M. Machen, Breckenridge
1972 - Excell Segrest, Bangs 
           Tom Pinto, Brownwood 
           Mrs. Davie Wood, Richland Springs 
1973 - Jesse Sexton, Stephenville 
1974 - Kenneth Day, Brownwood 
           Vernon Honea, Cisco 
           Arlon Weems, Stephenville 
1975 - Donald Smith, Stephenville 
           Ermin Meyer, Brownwood 
1976 - Dr. James C. Terrell, Jr., Stephenville 
           Jimmy W. Wilkins, Brownwood 
1977 - James Perkins - DeLeon 
          William M. Pardue, Breckenridge 
1978 - Winston J. Heidenheimer, Cisco 
          Joe H. Whisnant, Brownwood 
1979 - Lloyd D. McGrew, Cisco 
           James C. Rominger, Breckenridge 
1980 - Doris J. Garner, Stephenville 
           Richard L. Johnson, Jr., Eastland 
1981 - J. H. Bethany, Ranger
          Rev. Thomas G. Keithly, Brownwood 
1982   Claudia Wells, DeLeon 
1983 - James W. Erwin, Brownwood
           Robert Fain, Stephenville 
1984 - Stan Walker, Jr., Brownwood 
           Dr. John Ed Garner, Comanche 
1985 - Dr. Billy I. Dippel, Brownwood 
           Pat Leatherwood, Dublin 
1986 - Patricia Deitiker, Cisco 
           Ben Overton, Brownwood 
1987 - Allen Thomas, Comanche 
           Roy Curbo, Brownwood 
1988 - Seth Moore, Stephenville 
           David Cleveland, Dublin 
1989 - Sam Mangrum Stephenville 
1990 - Charles Graham, Cisco 
1991 - David A. Krischke, Brownwood 
1992 - Larry D. Smith, Stephenville 
1993 - Thomas A. Ponder, Early 
1994 - James C. Johnson, Stephenville 
1995 - Catherine D. Knoll, Stephenville 
1996 - Dr. Don Beach, Stephenville 
1997 - Dr. Tom Cody Graves, Goldthwaite 
1998 - Dr. Roger C. Schustereit, Cisco 
1999 - John Clardy, Lometa 
           Frank E. Griffin, Brownwood 
2000 - Marc Griffin, Comanche
           George "Jim" Anderson, Lampasas
2001 - Dale Carpenter, Stephenville
           Charley Fulton, Stephenville
2002 - William Stephen "Steve" Ellis, Brownwood
            Frank T. Hilton, Brownwood
2003 - Carl Owen Parker, Stephenville
            Shirley Teague, Brownwood
Last Updated:  June 13, 2003

Return to Top
Return to Silver Beavers
Return to Home Page